Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Maj 24, 2017
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Liczi chińskie / Śliwa chińska (Litchi chinensis)

Wrzesień 17, 2013
Creative CommonsGrafika podręcznika b:pl:Wikijunior:Owoce. Liczi, śliwka chińska, liczi chińskie (Litchi chinensis)., autorzy: Luc Viatour, B.navez, USDA Peggy Greb., Luiz Roberto Kozikoski, Nova (This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.)
Opis ogólny
Drzewo pochodzące z południowych Chin, obecnie rozpowszechnione w krajach o ciepłym klimacie. Hodowane dla smacznych owoców.

Kwiaty
Małe, bez płatków, zielono-żółte zebrane w długie grona. Wyjątkowo urokliwe wiosna, kiedy obsypują całę drzewo.

Owoce
Pokryty twardą, brązowo-różową skórką, miękki, delikatny, słodki i bardzo soczysty miąższ o kolorze białym. Świetny dodatek sałatek owocowych, doskonały także do spożywania samodzielnie. W środku jedna pestka.

Liście
Młode liście czerwone, wraz ze wzrostem robią się gładkie i jasno-zielone.

Wymagania
Wymagane duże nasłonecznienie, tolerowane gleby zasadowe. Młode rośliny bardzo delikatne, łatwo przemarzają, przesuszają się i nie wytrzymują wiatrów. Do hodowli w Polsce tylko z szklarniach lub donicach, z doświetlaniem.
Bardzo wrażliwe na zasolenie gleby. Nie znoszą przemoczenia, ale muszą być dobrze podlewane.

Rozmnażanie
Hodowla z nasiona bardzo trudna, ponieważ nasiona pozostają "żywe" przez bardzo krótki okres czasu. Młode rośliny osiągają dwadzieścia centymetrów wysokości, a następnie mogą zatrzymać się na tym etapie wzrostu nawet przez dwa lata.
Nasiona wysiewa się podobnie jak awokado, ale Należy pamiętać o ochronie przed przesuszeniem i zimnem. Czasami nawet przykrywać kocem!

Inne sposoby zapisu nazwy: leechee, lichi, litchee, litchi nut, lychee, litchi, lichee

Odmiany
Amboina
Bengal
Brewster
Groff
Hak ip
Kwa luk
Mauritius (Kwai Mi)
No Mai Tsze
Tai tsao
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Maj Pylenie: Na początku miesiąca kończą pylenie topole i klony, a zaczyna i szybko przechodzi do maksimum dąb i sosna, w połowie maja kończy pylić brzoza, pod koniec miesiąca kończy dąb i wierzby.

Nie zapomnij: Maj to ostatni miesiąc na założenie ogródka ziołowego. Zaczynają też dawać się we znaki chwasty, więc konieczne jest już teraz częste pielenie, zarezerwuj sobie na nie czas. Nadszedł czas na wysadzenie pomidorów i ogórków i zbiór pierwszych plonów spod folii. Dziś Imieniny: Maria, Wincenty, Milena Europejski Dzień Parków Narodowych
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics