Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 25, 2018
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Jabłoń domowa 'Antonówka' (Malus domestica Borkh. 'Antonovka')

Styczeń 29, 2016
Antonovka apple (Public domain, donated by Washington State University)
Opis ogólny
Jest o stara odmiana rosyjska kiedyś uprawiana w krajach nadbałtyckich i w  chłodnych rejonach Rosji. W Polsce też była bardzo popularna i chętnie sadzona w przydomowych sadach.
Okres dojrzałości zbiorczej to pierwsza połowa września.
Okres dojrzałości konsumpcyjnej to wrzesień do końca listopada w zależności od roku i rejonu uprawy.
Drzewo rośnie średnio silnie, koronę tworzy kulistą, spłaszczoną, niezbyt gęstą. W okres owocowania wchodzi nie za wcześnie. Jest to uzależnione od podkładki. Na podkładkach silnie rosnących dopiero po 6 latach, a nawet później, na karłowatych po 4, czasem po 3. Antonówka owocuje obficie z tym, że przemiennie. Na choroby jest odporna.

Oprócz Antonówki Zwykłej spotkać można w uprawie Antonówkę Półtorafuntową, zwaną również Śmietankową, a także czasem, choć już coraz rzadziej Antonówkę Kamienną dojrzewającą o kilka dni później. Jako, że antonówka jest bardzo odporna na mróz, można część gałęzi przeszczepić na inne odmiany.

Wymagania
Wymagania siedliskowe. Drzewo jest odporne na mróz. Może więc być uprawiane na terenie całego kraju. Antonówka dobrze rośnie i owocuje prawie na wszystkich glebach. Wyjątkiem są gleby  suche i piaszczyste. Drzewo jest dobrym zapylaczem innych jabłoni, a siewki stosowane są czasem na podkładki dla drzew silnie rosnących.

Owoc
Owoc jest średniej wielkości o nieregularnej budowie i zmiennym kształcie. Czasem stożkowy, czasem kulisty, baryłkowaty lub kulistospłaszczony. Skórka jest żółtozielona, niekiedy z bardzo słabym jasnopomarańczowym rumieńcem. Szypułka jest średniej długości i grubości, osadzona w dość głębokim zagłębieniu. Kielich jest raczej mały i zamknięty. Działki kielicha są ostro zakończone i omszone. Zagłębienie kielicha  jest średniej wielkości o nierówno pofałdowanych brzegach. Gniazdo nasienne jest średniej wielkości, komory są półotwarte lub zamknięte. Nasiona są bardzo liczne, średniej wielkości, jajowate i pękate, raczej ostro zakończone. Miąższ antonówki jest zielonkawo-biały, czasem kremowy. Jest zazwyczaj kruchy, luźny, kwaśny o niezwykle silnym, przyjemnym aromacie.

Zastosowanie
Owoce są bardzo cenione w przetwórstwie nie tylko domowym. Do bezpośredniej konsumpcji mniej się nadają.

Agata Rak, Będzin
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Cezary, Wiktor, Lubart
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics