Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 18, 2018
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Jabłoń domowa 'James Grieve' (Malus domestica 'James Grieve')

Luty 03, 2016
By Sven Teschke, Büdingen (Own work) [CC BY-SA 2.0 de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons
Opis ogólny
Jest to odmiana pochodząca z Anglii, a konkretnie w Szkocji i wprowadzona do uprawy około 1880 roku. Obecnie jest uprawiana w całej Europe jako odmiana późno letnia. Owoce zbierane są od końca sierpnia do połowy września. Dojrzałość konsumpcyjna trwa do końca października. Drzewo rośnie początkowo silnie, a po wejściu w okres owocowania jego wzrost słabnie. W okres owocowania wchodzi dość szybko. Drzewo koronę tworzy niedużą, kulistą i raczej niezbyt zagęszczającą się. Jabłoń ta jest dobrym zapylaczem do innych odmian. Jest odmianą częściowo samopłodną. Lepiej jednak gdy zapylaczem jest np. Oliwka Żółta, Jonatan czy Priam. Na choroby jest dość odporna w tym na mączniak i parch. Owocuje obficie, co bardzo osłabia wzrost drzewa. Zaleca się więc co kilka lat silne cięcie w celu odmłodzenia. James Grieve występuje w kilku typach. Niektóre z nich dojrzewają około 10 dni później.

Wymagania
Aby uzyskać wczesne owocowanie należy drzewo sadzić na stanowiskach cieplejszych. W rejonach chłodniejszych jabłoń owocuje później. Drzewo preferuje gleby żyzne i dostatecznie wilgotne. W innym przypadku owoce mogą być niedostatecznie wyrośnięte. Odmiana ta na mróz jest średnio wytrzymała. Pąki kwiatowe oraz kwiaty są rzadko uszkadzane przez  niskie temperatury.

Owoc
Owoce są średniej wielkości, choć i duże się trafiają. Są najczęściej wyrównane, stożkowo kuliste. Skórka jest średniej grubości, gładka i błyszcząca, zielonkawożółta, a przy pełnym dojrzeniu owoców żółta. Owoce od strony nasłonecznionej posiadają paskowany lub lekko rozmyty rumieniec w kolorze pomarańczowoczerwonym lub różowobrązowym. Czasem na owocach występują smugi i zbrunatnienia wywołane późnymi przymrozkami. Szypułka jest najczęściej długa, średniej grubości. Zagłębienie szypułkowe jest dość głębokie, średnio szerokie. Kielich jest średniej wielkości, zamknięty lub półotwarty. Gniazdo nasienne jest dość duże, cebulowate z dużymi nieco otwartymi komorami. Nasiona są liczne, średniej wielkości z wydłużonymi wierzchołkami. Owoce mają miąższ kruchy i soczysty, kwaskowo słodki, korzenny o delikatnym aromacie.

Zastosowanie
Owoce są bardzo smaczne. Nadają się więc do bezpośredniego spożycia

Agata Rak, Będzin
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Konstancja, Szymon, Konstantyna
Znak Zodiaku: Wodnik
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics