Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 25, 2018
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Jabłoń Domowa 'Oliwka żółta' czyli papierówka

Kwiecień 06, 2016
By Mariuszjbie (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons
Właściwa nazwa systematyczna: Malus domestica Borkh. 'Oliwka Inflancka'

Opis ogólny

Odmiana pochodzi z Łotwy. Znana jest od połowy XIX wieku. Chętnie jest uprawiana w całej Europie i innych częściach świata. Obecnie raczej w sadach przydomowych i na działkach. Jabłoń dobrze owocuje co drugi rok. Aby pobudzić owocowanie coroczne trzeba drzewo silnie ciąć i przerzedzać zawiązki owoców. Dojrzałość zbiorcza to trzecia dekada lipca do połowy sierpnia. Owoce raczej nie dają się przechowywać tak, że dojrzałość konsumpcyjna przypada mniej więcej na ten sam okres. Drzewo początkowo rośnie dość silnie, później słabiej. Tworzy korony wyniosłe, raczej zagęszczające się. Na podkładkach karłowatych w okres owocowania wchodzi bardzo wcześnie. W pierwszych latach owoce są spore. W miarę starzenia się owoce drobnieją choć są  liczne.

Wymagania
Drzewo można sadzić na terenie całego kraju z tym, ze trzeba mieć świadomość, że na cieplejszych stanowiskach i lżejszej glebie owoce będą dojrzewać wcześniej. W chłodniejszych rejonach owoce dojrzewają dopiero w sierpniu. Gleby zbyt lekkie i suche nie sprzyjają dobremu wyrośnięciu owoców. Drzewa rosnące na takich stanowiskach podatne są na mączniak. Na glebach ciężkich odmiana podatna jest na raka. Papierówka na mróz jest odporna. Także pąki kwiatowe i kwiaty są odporne na niskie temperatury.

Owoc
Na młodych drzewach owoce wyrastają średniej wielkości. Na starszych, słabo ciętych są drobne. Kształt mają kulisto stożkowy, lekko żebrowany, z jednym żebrem silnie rozwiniętym. Skórka jest zielonkawa czasem biało zielonkawa, w pełni dojrzałości żółtawa z licznymi zielonymi przetchlinkami( punkcikami) z rdzawo zielonymi punktami pośrodku. Jest błyszcząca, gładka, delikatna, lekko woskowana. Szypułka jest różna, zmienna. Najczęściej cienka i dość długa. Zagłębienie szypułki jest lejkowate, niezbyt głębokie zazwyczaj zielone. Czasem ordzawione. Kielich jest średniej wielkości, czasem mały, zamknięty. Gniazdo nasienne jest duże i niesymetryczne, a komory są otwarte. Nasiona są raczej liczne, krótkie i nieregularnej budowy. Trafiają się źle wykształcone. Miąższ jest zielonkawobiały, luźny, soczysty, kwaskowaty, suchy i raczej mączysty.

Zastosowanie
Owoce są smaczne i nadają się do bezpośredniego spożycia. Można z nich też przygotowywać domowe przetwory, zwłaszcza dżemy.

Agata Rak, Będzin
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Cezary, Wiktor, Lubart
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics