Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Maj 27, 2017
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Modrzew europejski (Larix decidua Mill.)

Kwiecień 06, 2016
Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz 1885, Gera, Germany (za pozwoleniem Kurta Stübersa - http://www.biolib.de/)
Opis ogólny
Modrzew jest pospolitym w Polsce drzewem iglastym zrzucającym liście w okresie zimowym. Osiąga wysokość 40-45 m, choć notowane były okazy sięgające ponad 50 m. Cechuje się gęstą, stożkowatą koroną. Charakterystyczne są także przewieszające się i zaginające ku górze końce gałęzi. W naszym kraju naturalne stanowiska modrzewia europejskiego spotykane są wyłącznie w górach. Drzewo to zostało wprowadzone do lasów pozostałej części Polski przez leśników w miejsce wyciętego modrzewia polskiego, który przez część badaczy uważany jest za odrębny podgatunek modrzewia europejskiego.
 
Kwiaty
Modrzew jest drzewem jednopiennych o rozdzielnopłciowych kwiatach zebranych w szyszkowaty kwiatostan. Kwiaty zarówno męskie, jak i żeńskie rozwijają się wiosną na krótkopędach. Kwiaty żeńskie przypominają intensywnie różowo-czerwono zabarwioną szyszkę, natomiast kwiaty męskie są drobniejsze i słabiej wybarwione.
 
Owoce
Jako przedstawiciel roślin nagozalążkowych modrzew nie wytwarza owoców, lecz nasiona zamknięte w szyszkach. Nasiona te są drobne i posiadają błoniasty aparat lotny. Szyszki mają kształt jajowaty, na pędzie są odwrócone ku górze i osiągają wielkość około 2-3 cm. Dojrzewają w czasie jednego sezonu i pozostają na drzewie przez wiele lat.
 
Liście
Drzewo to wykształca wydłużone i miękkie igły. Mają one kolor jasnozielony, występują w gęstych skupieniach wokół pączków wyrastających na krótkopędach oraz są krótkotrwałe. W okresie jesiennym przebarwiają się na pomarańczowo.
 
Wygląd zimowy
Odbarwione igły opadają z drzew późną jesienią. Cecha ta wyróżnia modrzewie na tle innych rodzimych drzew nagozalążkowych, których liście (igły) pozostają na drzewie cały rok. W zimie drzewo ma charakterystyczny pokrój bezlistnej strzały, o gałęziach obficie pokrytych otwartymi szyszkami.
 
Wymagania
Modrzewie dobrze rosną na glebach umiarkowanie bogatych oraz żyznych, świeżych, o dużej ilości związków zasadowych. Jest drzewem lubiącym światło. Rośnie na terenach o klimacie kontynentalnym. W naturze występuje w górach środkowej i zachodniej Europy, najliczniej w Alpach i Karpatach. Obserwuje się istnienie szeregu ekotypów modrzewia europejskiego dostosowanych do nieco odmiennych warunków klimatycznych. Drzewo to źle znosi miejsca o wilgotnym powietrzu, zwłaszcza obniżenia terenu. Znacznie lepiej rośnie na obszarach o suchym powietrzu lub terenach o dużym ruchu powietrza, np. odsłoniętych wzniesieniach. Warunki takie panują w miejscach naturalnego występowania tego gatunku.
 
Rozmnażanie
Z reguły poprzez wysiewanie nasion. Niekiedy stosuje się szczepienie odmian. Ciekawostką jest fakt, że igły młodych siewek utrzymują się na pędach również w zimie.

Zastosowania
Drewno modrzewia znalazło zastosowanie głównie w budownictwie; bednarstwie; przy produkcji terpentyny weneckiej i gumy orenburskiej. Korę wykorzystuje się w garbarstwie na Węgrzech i w Rosji.
 
Bibliografia:
Kremer, B. T., & Nuhle, H. 1995. Leksykon przyrodniczy. Drzewa. GeoCenter Int. Warszawa.s. 26;
Seneta, W. 1987. Dendrologia cz. 1. PWN. Warszawa. ss. 68-69;
http://www.encyklopedia.lasypolskie.pl/doku.php?id=m:modrzew-charakterystyka-hodowlana;
http://www.itd.poznan.pl/pl/index.php?id=60


Przemysław Kołodziej
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Maj Pylenie: Na początku miesiąca kończą pylenie topole i klony, a zaczyna i szybko przechodzi do maksimum dąb i sosna, w połowie maja kończy pylić brzoza, pod koniec miesiąca kończy dąb i wierzby.

Nie zapomnij: Maj to ostatni miesiąc na założenie ogródka ziołowego. Zaczynają też dawać się we znaki chwasty, więc konieczne jest już teraz częste pielenie, zarezerwuj sobie na nie czas. Nadszedł czas na wysadzenie pomidorów i ogórków i zbiór pierwszych plonów spod folii. Dziś Imieniny: Lucjan, Magdalena, Oliwer
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics