Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 25, 2018
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Modrzew europejski (Larix decidua Mill.)

Kwiecień 06, 2016
Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz 1885, Gera, Germany (za pozwoleniem Kurta Stübersa - http://www.biolib.de/)
Opis ogólny
Modrzew jest pospolitym w Polsce drzewem iglastym zrzucającym liście w okresie zimowym. Osiąga wysokość 40-45 m, choć notowane były okazy sięgające ponad 50 m. Cechuje się gęstą, stożkowatą koroną. Charakterystyczne są także przewieszające się i zaginające ku górze końce gałęzi. W naszym kraju naturalne stanowiska modrzewia europejskiego spotykane są wyłącznie w górach. Drzewo to zostało wprowadzone do lasów pozostałej części Polski przez leśników w miejsce wyciętego modrzewia polskiego, który przez część badaczy uważany jest za odrębny podgatunek modrzewia europejskiego.
 
Kwiaty
Modrzew jest drzewem jednopiennych o rozdzielnopłciowych kwiatach zebranych w szyszkowaty kwiatostan. Kwiaty zarówno męskie, jak i żeńskie rozwijają się wiosną na krótkopędach. Kwiaty żeńskie przypominają intensywnie różowo-czerwono zabarwioną szyszkę, natomiast kwiaty męskie są drobniejsze i słabiej wybarwione.
 
Owoce
Jako przedstawiciel roślin nagozalążkowych modrzew nie wytwarza owoców, lecz nasiona zamknięte w szyszkach. Nasiona te są drobne i posiadają błoniasty aparat lotny. Szyszki mają kształt jajowaty, na pędzie są odwrócone ku górze i osiągają wielkość około 2-3 cm. Dojrzewają w czasie jednego sezonu i pozostają na drzewie przez wiele lat.
 
Liście
Drzewo to wykształca wydłużone i miękkie igły. Mają one kolor jasnozielony, występują w gęstych skupieniach wokół pączków wyrastających na krótkopędach oraz są krótkotrwałe. W okresie jesiennym przebarwiają się na pomarańczowo.
 
Wygląd zimowy
Odbarwione igły opadają z drzew późną jesienią. Cecha ta wyróżnia modrzewie na tle innych rodzimych drzew nagozalążkowych, których liście (igły) pozostają na drzewie cały rok. W zimie drzewo ma charakterystyczny pokrój bezlistnej strzały, o gałęziach obficie pokrytych otwartymi szyszkami.
 
Wymagania
Modrzewie dobrze rosną na glebach umiarkowanie bogatych oraz żyznych, świeżych, o dużej ilości związków zasadowych. Jest drzewem lubiącym światło. Rośnie na terenach o klimacie kontynentalnym. W naturze występuje w górach środkowej i zachodniej Europy, najliczniej w Alpach i Karpatach. Obserwuje się istnienie szeregu ekotypów modrzewia europejskiego dostosowanych do nieco odmiennych warunków klimatycznych. Drzewo to źle znosi miejsca o wilgotnym powietrzu, zwłaszcza obniżenia terenu. Znacznie lepiej rośnie na obszarach o suchym powietrzu lub terenach o dużym ruchu powietrza, np. odsłoniętych wzniesieniach. Warunki takie panują w miejscach naturalnego występowania tego gatunku.
 
Rozmnażanie
Z reguły poprzez wysiewanie nasion. Niekiedy stosuje się szczepienie odmian. Ciekawostką jest fakt, że igły młodych siewek utrzymują się na pędach również w zimie.

Zastosowania
Drewno modrzewia znalazło zastosowanie głównie w budownictwie; bednarstwie; przy produkcji terpentyny weneckiej i gumy orenburskiej. Korę wykorzystuje się w garbarstwie na Węgrzech i w Rosji.
 
Bibliografia:
Kremer, B. T., & Nuhle, H. 1995. Leksykon przyrodniczy. Drzewa. GeoCenter Int. Warszawa.s. 26;
Seneta, W. 1987. Dendrologia cz. 1. PWN. Warszawa. ss. 68-69;
http://www.encyklopedia.lasypolskie.pl/doku.php?id=m:modrzew-charakterystyka-hodowlana;
http://www.itd.poznan.pl/pl/index.php?id=60


Przemysław Kołodziej
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Cezary, Wiktor, Lubart
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics