Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 25, 2018
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Jabłoń domowa 'Książę Albrecht Pruski' (Prinz Albrecht von Preußen)

Czerwiec 29, 2016
By User:MarkusHagenlocher (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Opis ogólny
Ta odmiana jabłoni jest pochodzenia niemieckiego. Uprawiana jest głównie w Europie. W Polsce jest znana i ceniona, z tym że tylko w uprawie amatorskiej, w sadach przydomowych i na działkach. Owocuje niezawodnie. Owoce wydaje duże i piękne. Pora dojrzałości zbiorczej to  od połowy września do końca miesiąca. Jabłka spożywać można od października do grudnia. Jest to odmiana łatwa do uprawy. Drzewo rośnie w młodości niezbyt silnie, raczej średnio. Później słabo. Koronę tworzy kulistą, raczej spłaszczoną. Gałęzie są zwisające. W okres owocowania wchodzi dość wcześnie, owocuje obficie, zazwyczaj corocznie. Na choroby czyli parch i mączniak jabłoń jest odporna. Najlepiej szczepić ją na podkładkach karłowatych, bo wtedy owocuje lepiej . Można również zastosować wstawki skarlające.

Wymagania siedliskowe
Odmiana może być uprawiana na terenie całego kraju. Nie ma specjalnych wymagań glebowych.  Gorzej rośnie i owocuje na glebach zbyt suchych i piaszczystych oraz na glebach podmokłych. Jeśli chodzi o mróz to jest raczej odporna i nie przemarza.

Owoc
Jabłoń rodzi owoce duże lub średnie, trochę spłaszczone, zwężające się w stronę kielicha. Owoce są z reguły wyrównane co do kształtu i wielkości. Skórka jest gładka, zielonkawożółta z dość silnym karminowym rumieńcem. Rumieniec jest rozmyty, paskowany. Prążki są szerokie, przerywane i ciemnoczerwone. Przetchlinki są raczej drobne, rdzawe i rzadko rozrzucone. Szypułka jest średniej długości, niezbyt długa. Zazwyczaj nie wystaje poza zagłębienie. Zagłębienie szypułkowe jest głębokie, szerokie i ordzawione. Kielich jest duży, a nawet bardzo duży i otwarty. Działki kielicha są krótkie i raczej dość szerokie. Zagłębienie kielichowe jest dość szerokie, głębokie i lekko pofałdowane. Komory nasienne są zamknięte. Nasion jest dużo. Są raczej niezbyt duże, szerokie, zwykle krótkie i ostro zakończone. Miąższ jest zielonkawobiały, średnio ziarnisty, kwaskowaty, dość aromatyczny.

Zastosowanie
Zastosowanie owoców jest wszechstronne. Nadają się bowiem zarówno do bezpośredniego spożycia jak i na przetwory zwłaszcza na dżemy. Można je również suszyć.

Agata Rak, Będzin
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Cezary, Wiktor, Lubart
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics