Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Maj 27, 2017
REKLAMA
Opisy drzew i krzewów

Jabłoń domowa 'Książę Albrecht Pruski' (Prinz Albrecht von Preußen)

Czerwiec 29, 2016
By User:MarkusHagenlocher (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Opis ogólny
Ta odmiana jabłoni jest pochodzenia niemieckiego. Uprawiana jest głównie w Europie. W Polsce jest znana i ceniona, z tym że tylko w uprawie amatorskiej, w sadach przydomowych i na działkach. Owocuje niezawodnie. Owoce wydaje duże i piękne. Pora dojrzałości zbiorczej to  od połowy września do końca miesiąca. Jabłka spożywać można od października do grudnia. Jest to odmiana łatwa do uprawy. Drzewo rośnie w młodości niezbyt silnie, raczej średnio. Później słabo. Koronę tworzy kulistą, raczej spłaszczoną. Gałęzie są zwisające. W okres owocowania wchodzi dość wcześnie, owocuje obficie, zazwyczaj corocznie. Na choroby czyli parch i mączniak jabłoń jest odporna. Najlepiej szczepić ją na podkładkach karłowatych, bo wtedy owocuje lepiej . Można również zastosować wstawki skarlające.

Wymagania siedliskowe
Odmiana może być uprawiana na terenie całego kraju. Nie ma specjalnych wymagań glebowych.  Gorzej rośnie i owocuje na glebach zbyt suchych i piaszczystych oraz na glebach podmokłych. Jeśli chodzi o mróz to jest raczej odporna i nie przemarza.

Owoc
Jabłoń rodzi owoce duże lub średnie, trochę spłaszczone, zwężające się w stronę kielicha. Owoce są z reguły wyrównane co do kształtu i wielkości. Skórka jest gładka, zielonkawożółta z dość silnym karminowym rumieńcem. Rumieniec jest rozmyty, paskowany. Prążki są szerokie, przerywane i ciemnoczerwone. Przetchlinki są raczej drobne, rdzawe i rzadko rozrzucone. Szypułka jest średniej długości, niezbyt długa. Zazwyczaj nie wystaje poza zagłębienie. Zagłębienie szypułkowe jest głębokie, szerokie i ordzawione. Kielich jest duży, a nawet bardzo duży i otwarty. Działki kielicha są krótkie i raczej dość szerokie. Zagłębienie kielichowe jest dość szerokie, głębokie i lekko pofałdowane. Komory nasienne są zamknięte. Nasion jest dużo. Są raczej niezbyt duże, szerokie, zwykle krótkie i ostro zakończone. Miąższ jest zielonkawobiały, średnio ziarnisty, kwaskowaty, dość aromatyczny.

Zastosowanie
Zastosowanie owoców jest wszechstronne. Nadają się bowiem zarówno do bezpośredniego spożycia jak i na przetwory zwłaszcza na dżemy. Można je również suszyć.

Agata Rak, Będzin
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Maj Pylenie: Na początku miesiąca kończą pylenie topole i klony, a zaczyna i szybko przechodzi do maksimum dąb i sosna, w połowie maja kończy pylić brzoza, pod koniec miesiąca kończy dąb i wierzby.

Nie zapomnij: Maj to ostatni miesiąc na założenie ogródka ziołowego. Zaczynają też dawać się we znaki chwasty, więc konieczne jest już teraz częste pielenie, zarezerwuj sobie na nie czas. Nadszedł czas na wysadzenie pomidorów i ogórków i zbiór pierwszych plonów spod folii. Dziś Imieniny: Lucjan, Magdalena, Oliwer
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics