Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Marzec 26, 2017
REKLAMA
Szczepienie

Szczepienie - wiadomości ogólne

Wrzesień 17, 2013
Najczęściej szczepi się odmiany danego gatunku na podkładce tego samego gatunku [ w celu uzyskania konkretnych cech szczepu]. Stosuje się również szczepienie blisko spokrewnionych gatunków [w ramach jednego rodzaju] - np. szczepienie wiśni na czereśni lub jodły hiszpańskiej na jodle pospolitej. Niekiedy udają się również szczepienia międzyrodzajowe - efektem jest tzw. chimera. Przykładem może być + Laburnocytisus adamii [powstały z połączenia Laburnum anagyroides i Cytisus purpureus ]. Znak "+" przed nazwą łacińską oznacza właśnie chimerę -roślinę powstałą ze zrośnięcia 2 różnych rodzajów. W tym przypadku otrzymano roślinę, która na jednych gałęziach ma żółte wiechy kwiatów złotokapu [Laburnum], a na innych różowo fioletowe kwiaty żarnowca [Cytisus] - zobacz: http://www.esveld.nl/htmldia/l/laadam.htm.
Tego rodzaju hybrydy są rzadko spotykane, gdyż niejednokrotnie w ramach tego samego rodzaju występują zbyt duże niezgodności genetyczne, nie pozwalające zrosnąć się trwale spokrewnionym gatunkom. Jeśli idzie o możliwości szczepienia i szczegóły -odsyłam do lektury "Rozmnażania drzew i krzewów liściastych" oraz "Rozmnażania drzew i krzewów nagozalążkowych" autorstwa B. Sękowskiego, J. Hrynkiewicz-Sudnika i M. Wilczkiewicza lub "Rozmnażania drzew i krzewów ozdobnych" A. Bärtelsa.
Adam Łapott
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Marzec Pylenie: Kończy pylić leszczyna, maksimum osiągnie pylenie olszy i klonów, zacznają pylić topole, graby, jesiony i wierzby.

Nie zapomnij: Czas na sprzątnięcie ogrodu po zimie, zgrabienie starych liści i odkrycie roślin, jeśli pogoda sprzyja. Można zacząć wysiew roślin zielnych do doniczek, oraz wiosenne cięcie drzew i krzewów. Dziś Imieniny: Feliks, Emanuel, Emanuela
Znak Zodiaku: Baran
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics