Drzewa i Krzewy / z Toba od 2000 roku
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Luty 24, 2018
REKLAMA
Felietony

Krótki wykaz mylących się roślin

Sierpień 05, 2005
Polskie nazewnictwo popularne wprowadza wielki zamęt w rozpoznawaniu roślin. Ta lista i króciutkie notki mają służyć wyjaśnieniu niektórych wątpliwości dotyczących nazw roślin. Jeżeli znasz inne krzewy lub drzewa które "się mylą" napisz do nas.

Prawdopodobnie nie uda mi się tu ująć od razu wszystkich takich problematycznych roślin, dlatego ten felieton będzie "wiecznie żywy" - to znaczy, że postaram się dodawać nowe wpisy jesli przyjdą mi do głowy, lub ktoś nadeśle propozycję.

Kasztanowiec i Kasztan

Nazwa:Kasztanowiec (Aesculus)Kasztan (Castanea)
Rodzina:Kasztanowcowate HippocastanaceaeBukowate Fagaceae
W Polsce:Popularne drzewo parkowew Polsce tylko w arboretach, jest ciepłolubne
Wysokość:ok. 25m (rozłożysta korona)ok. 30m (pokrój kolumnowy)
Liście:dłoniaste, naprzeciwlegleniezłożone, ułożone skrętolegle
Kwiaty:Okazałe wiechy białe aż do czerwonych (zależnie od gatunku)Męskie (żółte kłosy) i żeńskie(małe u podstawy meskich)
Owoce:Jednonasienna (rzadziej dwu- lub trój-) torebka, kolczasta lub gładkaJadalne owoce - orzechy (tzw. marony) do 3 cm średnicy, po 2-3 w kulistej miseczce pokrytej kolcami
Ilustracje:
rycina z biblioteki książek biologicznych, które przeszły do historii - Kurt Stübers
rycina z biblioteki książek biologicznych, które przeszły do historii - Kurt Stübers

Jaśminowiec i Jaśmin

Nazwa:Jaśminowiec (Philadelphus)Jaśmin (Jasminum)
Rodzina:Hortensjowate HydrangeaceaeOliwkowate Oleaceae
W Polsce:Popularny krzew parkowyW szklarniach, albo w doniczkach - nie jest odporny na mrozy
Wysokość:1-3 mPnącze do 1,5 do 10 m (zależy od gatunku)
Liście:PojedynczeProste, lub pierzastozłożone
Kwiaty:Duże, białe wonneDrobne (około 2,5 cm średnicy), słodko pachnące (olejki eteryczne jaśminów sa wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym i spożywczym), białe, żółte lub różowe, zebrane po kilka lub kilkanaście.
Owoce:Małe torebki zawierające nasionaDrobne jagody
Ilustracja:
Philadelphus coronarius (autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Epibase, This file is licensed under the Creative Commons Attribution 3.0 Unported license.)
public domain
Więcej fotografii jaśminowców w googleWięcej fotografii jaśminów w google

Lilak i Bez

]Nazwa:Lilak (Syringa)Bez (Sambucus)
Rodzina:Oliwkowate OleaceaePrzewiertniowate Caprifoliaceae
W Polsce:Popularny krzew ogrodowy, sadzony ze względu na piękne kwiatyPopularny jest dziko rosnący: bez czarny, a w górach bez koralowy
Wysokość:powyżej 2 m3 - 6 m
Liście:Pojedyncze, ciemnozielone naprzeciwległePierzastozłożone (3 do 5 przylistków)
Kwiaty:Duże wiechy złożone z wielu drobniutkich kwiatów, od białych po ciemnofioletoweBez czarny ma płaskie, talerzowate, białe (kremowe) kwiatostany o mdłym zapachu
Owoce:Małe torebki zawierające nasionadrobne, czarne i błyszczące jagody - jadalne gdy dojrzeją
Ilustracja:
Syringa vulgaris, autor: Georges Jansoone. (This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.)

Blüten des Schwarzer Holunders (Sambucus nigra) am Weinpfad bei Cölbe, Hessen, Deutschland, autor: Willow. (This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license.)
Fotografie:więcej lilaków w googlewięcej bzów w google

Wiśnia i Czereśnia

Jest to dość trudne porównanie, bo tak naprawdę czereśnia jest po prostu gatunkiem wiśni z punktu widzenia systematyki. Ale dla wielbiciela owoców rozróżnienie między drzewem na którym rosną kwaskowate wisienki, a tym, z którego można zerwać słodkie czereśnie jest bardzo istotne :) I na takim porównaniu się skupię.

Nazwa:   Wiśnia (Cerasus)
Drzewo znane jako wiśnia to dokładniej Wiśnia pospolita (Cerasus vulgaris)
Wiśnia (Cerasus)
Czereśnie to wiele z odmian uprawnych Wiśni ptasiej (Cerasus avium)
Rodzina:Różowate RosaceaeRóżowate Rosaceae
W Polsce:Popularne drzewo owocowe. Zarówno wiśnie jak i czereśnie rosną także w formach dzikich.Popularne drzewo owocowe.
Wysokość:do 10m15-20m
Wygląd:Korona najczęściej kulista, ale bywa, że jest to tylko wysoki krzew, albo roślina o kolumnowym pokroju - zależnie od gatunku. Stanowczo jednak znacznie drobniejsza, od czereśni. Kora łuszczy się okrężnie, ma kolor ciemnobrązowy z lekkim zabarwieniem czerwonym, przetchlinki na pniu i konarach mogą być pomarańczowe. Mniejsze drzewo, często z wiotkimi zwieszającymi się gałązkami, bardzo dekroacyjne wiosną, jeśli jest obsypane kwiatami. Tworzy odrosty korzeniowe, zwłaszcza jesli jest zdziczałe.Korona kulista lub stożkowa, rozłożysta. Kora łuszcząca się okrężnie (tzn równolegle do poziomu ziemi), czerwonobrązowa - błyszcząca, okrężne spękania czarne. Jest to ładne, duże drzewo, o prostym pniu i masywnych konarach.
Liście:Jajowate, 5-8cm długości. Drobno piłkowane, błyszczące z wierzchu, od spodu młode listki czasem owłosione i jaśniejsze, starsze całe gładkie.Ładne, jajowate, duże: 6-15cm długości, podwójnie mocno piłkowane, błyszczące, ciemnozielone z wierzchu, czasem brązowawe od spodu.
Kwiaty:Białe, 2,5-3cm średnicy. Kwitną równocześnie z młodymi liśćmi (kwiecień-maj). Wyrastają średnio po 3-4 na gałązce, pięciopłatkowe.Takie same jak wiśni.
Owoce:Jadalne pestkowce, o średnicy zależnej od odmiany. Jasno lub ciemnoczerwone. Dojrzałe owoce kwaśne.Jadalne pestkowce, o średnicy zależnej od odmiany. Od bladożółtych, przez czerwone, aż po czarne.Dojrzałe owoce słodkie, lub z lekką goryczką.
Ilustracje:
Owoce wiśni, autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Nova. (This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.)

Owoce czereśni, autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Ewa_Dryjanska. (This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.)

Pigwa i Pigwowiec

Pigwa jest jedyna w swoim rodzaju (dosłownie!) i nie nadaje się raczej do hodowli w Polsce, jednak często bywa mylona z pigwowcami, po prostu dlatego, że nazwy tych drugich przyjęło się skracać do "pigwa".

Nazwa:Pigwa (Cydonia)Pigwowiec (Chaenomeles)
Rodzina:Różowate RosaceaeRóżowate Rosaceae
W Polsce:Roślina wrażliwa na mróz, udaje się tylko jeśli jest chroniona zimą i rośnie w ciepłym, słonecznym i osłoniętym od wiatrów stanowisku.Popularny krzew, często hodowany dla pięknych kwiatów i cierpkich owoców.
Wysokość:4-6m1m
Wygląd:Niewysokie drzewko, lub duży krzew BEZ CIERNI.Niski CIERNISTY krzew.
Liście:Całobrzegie, długości 6-11 cm, lekko skórzaste, podobne do gruszy, opadające na zimę.Jajowate, opadające na zimę, z przylistkami.
Kwiaty:Białe lub bladoróżowe.Zależnie od odmiany i gatunku i może być różowy, czerwony, pomarańczowy i w kolorach pośrednich.
Owoce:Owoc jest złoto-żółty, podobny do gruszki, długości 7-12 cm i szerokości 6-9 cm. Twardy, bardzo aromatyczny, jadalny.Owoce przypominają kształtem malutkie jabłka, są zielone lub żółte i cierpkie w smaku, jadalne.
Ilustracje:
Quince leaves and fruit - from fr:wiki fr:Image:Coings.jpg. Autor: http://fr.wikipedia.org/wiki/Utilisateur:Spone (This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.)
Chaenomeles speciosa plant with fruit. Location: Botanical Gardens Berlin. Autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:BotBln (This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.)
KOMENTARZE
REKLAMA
REKLAMA
Sponsor Grasscent Ltd.
Luty Pylenie: W drugiej połowie miesiąca pylenie leszczyn osiąga maksimum, zaczyna też pylić olsza i klon jesionolistny.

Nie zapomnij: Dziś Imieniny: Józefa, Bogurad, Sergiusz
Znak Zodiaku: Ryby
Kalendarz »
REKLAMA

Najlepsze firmy ogrodnicze
 

Bezpieczne płatności

payu
mastercard i visa
Real Time Web Analytics